Alpaki blisko Kołobrzegu – DonkeySzot Mini ZOO – Kołobrzeg.

DonkeySzot Mini Zoo – jesteśmy 40 min od Kołobrzegu. Posiadamy ponad 150 zwierząt!

Alpaki są to zwierzęta wielbłądowate zamieszkują terytorium Ameryki Południowej.

Alpaki są hodowane wyłącznie do pozyskania włókna. Wyróżnia się dwie hodowlane odmiany alpak: Huacaya oraz Suri. Alpaki Huacaya posiadają bardzo puszysteowłosienie, natomiast Suri wyróżniają się dłuższym, dredowatym owłosieniem.

Alpaki potrafią dostosować się do każdego klimatu: suchego i upalnego lata, czy też surowych  zim. Alpaki przez cały rok pasą się stadami na poziomie wysokich And w Ekwadorze, południowym Peru, północnej Boliwii a także północnym Chile na wysokości 3500-5000 metrów nad poziomem morza.

Alpaka przypomina nieco lamę, ale jest od niej mniejsza i z budowy ciała bardziej podobna do owcy.

Alpaki Kołobrzeg!

Alpaki Kołobrzeg. DonkeySzot Mini Zoo Rogozina. Zagroda edukacyjna Kołobrzeg

Historia Alpak

Rozwój Alpak ściśle wiąże się z cywilizacją Inków. Za czasów Inków produkcja włókna z alpak oraz ich wyroby zależały od statusu osoby oraz przestrzegania wymaganych przepisów. Inkowie potrafili docenić piękno i doskonałość. Cywilizacja Inków tworzyła włókna oraz tkaniny. Inkowie mieli bezpośredni wpływ na rozwój alpak. Z alpak Inkowie otrzymywali ekskluzywne i miękkie włókno do wyrobu tkanin oraz ubrań. Ilość posiadania wyrobów z alpak świadczyło o pozycji społecznej oraz zamożności Inków. Otrzymane wyroby z alpak – były sposobem opłaty wojska.

Zapraszamy do DonkeySzot Mini Zoo – 40 min od Kołobrzegu. Alpaki Kołobrzeg!

Alpaki Kołobrzeg. DonkeySzot Mini Zoo nad morzem. Zagroda edukacyjna Kołobrzeg
Alpaki Kołobrzeg. DonkeySzot Mini Zoo nad morzem. Zagroda edukacyjna Kołobrzeg

Wełna z Alpak

Włókno z alpaki jest bardzo lekkie. Posiada bardzo dobre właściwości termiczne i jest wyjątkowo jedwabiste w dotyku. Aby nadać mu dużej wytrzymałości, jest ono często łączone z innymi włóknami naturalnymi – takimi jak wełna owcza, bawełna czy jedwab, co pozwala na uzyskanie bardziej wytrzymałych ubrań, które są równie ciepłe, miękkie i eleganckie.

Alpaka jest jedynym zwierzęciem na świecie, które potrafi wyprodukować wełnę w wielu kolorach: od bieli, przez różne odcienie brązów i beży, aż po intensywnie czarną, razem aż 22 naturalnych kolorów. Roczna produkcja wełny wynosi od 2,5 – 4 kg. Zobacz i dotknij wełny z Alpaki w Mini Zoo DonkeySzot – Alpaki Kołobrzeg.

Alpaki Kołobrzeg. DonkeySzot Mini Zoo nad morzem. Zagroda edukacyjna Kołobrzeg

Ciekawostki o Alpakach.

Czy Alpaki są mądre?

Alpaki są bardzo inteligentne i dociekliwe, ale mogą również wykazywać powściągliwość wobec ludzi, którzy nie uwzględniają należycie ich potrzeb. Zazwyczaj są bardzo bezpośrednie i szczere, nie są osądzające i nie mylą się poprzez komunikację werbalną.

Jak nazywają się małe alpaki?

Małe Alpaki nazywane są cria. Okres ciąży wynosi około 11 miesięcy, dlatego na świat może przyjść najwyżej jedna alpaka rocznie. Narodziny bliźniacze są niezwykle rzadkie i bardzo skomplikowane, zarówno dla samicy, jak i dla młodych. Po około 10/15 dniach od porodu, samica jest gotowa do nowego krycia. Alpaki w rzeczywistości, w przeciwieństwie do innych zwierząt, nie mają tzw. okresu rui, ponieważ są indukowanymi owulatorami.

Ile żyje Alpaka?

Średnia długość życia Alpaki wynosi około 20 lat.

Czy Alpaki plują?

Alpaki, w przeciwieństwie do lam, plują bardzo rzadko i tylko wtedy, gdy poddane są dużej  presji.

Czy Alpaki można Przytulać?

Czy Alpaki lubią się przytulać? Lubią, i to nawet bardzo! Alpaki to zwierzęta stadne, lubią towarzystwo. Oczywiście zależy to też od charakteru zwierzęcia – jedne alpaki lubią przytulać się częściej, inne rzadziej.

Czego nie lubią Alpaki?

Niektóre rośliny mogą być trujące dla alpak: oleander, lilie, azalie, konwalie, rododendrony, cisy… Lista jest dość długa, poczytaj na ten temat i upewnij się, że nie ma tych roślin w twoim ogrodzie.

Jak głaskać Alpaki?

Aby przygotować alpaki do kontaktu z człowiekiem, stosujemy trening desensytyzacyjny, odwrażliwiamy je na obecność człowieka. Dotykanie czy przytulanie przez ludzi nie jest dla nich oczywiste. Zazwyczaj chcemy je głaskać po głowie, a to najmniej pożądane miejsce.

Czy Alpaki mogą jeść jabłka?

Alpaki są ssakami trawożernymi, żywią się również liśćmi, wybranymi owocami i warzywami. Ich przysmakiem jest marchewka, jabłko i burak, które kroimy w cienkie plasterki. Zbyt duże kawałki mogłyby utknąć w przełyku zwierząt.

Alpaki Kołobrzeg. DonkeySzot Mini Zoo nad morzem. Zagroda edukacyjna Kołobrzeg

Alpakoterapia! – blisko Kołobrzegu.

Posiadamy licencję w zakresie prowadzenia ALPAKOTERAPII

Alpakoterapia wspomaga rehabilitację ruchową oraz umysłową osób niepełnosprawnych. Alpaka jest pięknym, roślinożernym ssakiem z rodziny wielbłądowatych, zamieszkującym tereny Ameryki Południowej. Ma bardzo spokojną naturę i jest niezwykle inteligentna. Alpaki nie boją się ludzi, wręcz przeciwnie – są ciekawskie i uwielbiają towarzystwo. Podstawą alpakoterapii jest bezpośredni, leczniczy kontakt z przyjacielem. Poprzez zabawy, głaskanie i karmienie pacjenci otwierają się, relaksują oraz chętniej wykonują ćwiczenia. Dotyk ma ogromny wpływ na emocje: uspokaja, zmniejsza poziom lęku czy stresów. Obcowanie z tymi ciepłymi, miękkimi zwierzętami uczy budowania relacji w klimacie spokoju oraz zaufania. Zapraszamy do Mini Zoo DonkeySzot – Kołobrzeg! Alpaki Kołobrzeg.